SMS boys track results

March 18, 2013

7th and 8th grade boys compete in area track meets

AT COLORADO CITY RELAYS MEET:
7TH GRADE BOYS
112 points β€” 1st place
3200 relay β€” 1st (10:55.82 β€” Tristan Longoria, Kurt Wetsel, Ky Hoover, Daniel Avila)
400 relay β€” 1st (50.61 β€” Trenton Hicks, Isak Alvarez, Kobe Clark, Michael Green)
Sprint medley relay β€” 2nd (2:10.34 β€” Kiante McCoy, Mason Maxwell, Jose Solis, Andrew Melendez)
800 relay β€” 1st (1:49.88 β€” Hicks, Chris Thompson, Alvarez, Green)
Distance medley relay β€” 1st (4:56.41 β€” McCoy, Clark, Melendez, Colt Bewley)
1600 relay β€” 2nd (4:17.77 β€” Hicks, Thompson, Avila, Green)
Shot put β€”Taylor Turney 4th
8TH GRADE BOYS
80 points β€” 2nd place
3200 relay β€” 2nd (10:55.32 β€” Caden Carnutt, Jonathan Browning, Junior Lawhon, Michael Garcia)
400 relay β€” 2nd (50.21 β€” Jacoby Hunt, Hunter Mobley, Gabriel Sala-zar, Dylan Ausborn)
Sprint medley relay β€” 4th (2:06.44 β€” Tyler Robinson, Jordan McGee, Daniel Mendoza, Garrett Davison)
800 relay β€” 2nd (1:46.80 β€” Hunt, Mobley, Salazar, Ausborn)
Distance medley relay β€” 2nd (4:53.65 β€” Mendoza, Robinson, Davison, Garcia)
1600 relay β€” 4th (4:16.87 β€” Salazar, Mobley, Browning, Ausborn)
Shot put β€” Hunt 2nd (36-0)
AT CLYDE RUN & GUN:
7TH GRADE BOYS
400 relay β€” 1st (50.76 β€” Trenton Hicks, Isak Alvarez, Kobe Clark, Michael Green)
800 β€” Daniel Avila 3rd (2:38); Tristan Longoria 6th (2:40.30); Kurt Wetsel 7th (2:40.50)
110 hurdles – Kiante McCoy 3rd (21.03); Mason Maxwell 5th; Jacob Trevino 4th
100 β€” Clark 1st (12.94); McCoy 2nd (13.45); Chris Thompson 1st (12.50)
800 relay β€” 1st (1:50.03 β€” Hicks, Thompson, Alvarez, Green)
400 β€” Andrew Melendez 2nd (1:09.22); Jose Solis 5th
300 hurdles β€” Ky Hoover 5th (57.50)
200 β€” Clark 2nd (28.78); Hicks 1st (28.84); Melendez 1st (29.10)
1600 relay β€” 1st (4:19.67 β€” Thompson, Avila, Alvarez, Green)
Long jump β€” Green 2nd (16-2 1/4); Alvarez 3rd (16-1); McCoy 4th (15-7 1/2)
Triple jump β€” McCoy 2nd (32-1); Thompson 5th (30-5)
8TH GRADE BOYS
2400 β€” Michael Garcia 3rd (9:39); Thomas Browning 4th (9:56)
400 relay β€” 3rd (50.00 β€” Jacoby Hunt, Hunter Mobley, Gabriel Sala-zar, Dylan Ausborn)
110 hurdles β€” Junior Lawhon 3rd (20.56); Garrett Davison 3rd (20.79)
100 β€” Hunt 2nd (12.25); Matthew Figueroa 2nd (12.26); Daniel Mendoza 3rd (13.37)
800 relay β€” 4th (1:46.25 β€” Hunt, Mobley, Salazar, Ausborn)
400 β€” Mobley 3rd (61.0)
300 hurdles β€” Davison 5th (52.16); Mendoza 5th (53.90)
200 β€” Figueroa 3rd (28.46); Jordan McGee 6th (29.25)
1600 β€” Garcia 6th (6:07.72)
1600 relay β€” 6th (4:19.45 β€” Fig-ueroa, Salazar, Browning, Ausborn)
Shot put β€” Hunt 4th (39-0); Law-hon 5th (36-0)
Long jump β€” Hunt 1st (17-10)

View more articles in:
FRIDAY, OCT. 24 Football Sweetwater varsity will host Monahans, 7:30 p.m. Roscoe varsity will host...
The district portion of the high school football season is already into its third week for...
Campus Insiders' Kristen Keith and Big 12 Insider Wendell Barnhouse sit-down to preview week 9 of...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes