Roscoe athletes are honored at banquet

May 21, 2012

Numerous honors were given during the Roscoe sports banquet. Photos can be found in the Sports section of our Sunday, May 20, 2012 edition.

FOOTBALL
Varsity: Brant Burnett, Matthew Cuellar, Chris Deleon, Devon Free-man, Dillon Freeman, Keeston Ford, Eduardo Gallegos, Corey Hatcher, Landon Jones, Jesus Leanos, Eric Padilla, Jose Rangel, Alex Rhoades, Luke Rovig, Chase Saunders.
JV: Gabriel Alvarez, Joe Luis Aguayo, Chase Cathey, Caleb Cama-cho, Jacob Cuellar, Cutter Davila, Jesus Leanos, Rey Hermosillio, Zach Longoria, Brenon Moore, Domonic Moore, Kashawn Newton, Chance Overton, Kane Peavy, Mike Rosas, Luke Rovig.
Managers: Vincent Pantoja, Brai-den Moore, Jose Ortega, Wesley Parrish, Brandon Lavalais, Brayden Beal, Antonio Aguayo.
Athletic director
Chuck Cathey
Head coach
Jonathan Haseloff
Coaches
Johnny Martin, Alan Steele, Jonathan McClure and Eric Villa-nueva.
CROSS COUNTRY
Boys
Pete Ortega.
Girls
Varsity: Amber Craig, Crystal Luna, Daniell Dean, Jacinda Mora-les, Alura Renteria, Mirian Solis, Whitney Williams, Torrey Willman.
JV: Natalie Anthony, Faith Boren, Kendall Moses, Carolina Perez, Stina Tomlin, Samantha Ortega, Jese Pena, Selena Perez, Olivia Rovig, Olivia Saddler.
Coaches
Kelly Jo Sexton and Tiffany Moore
BOYS BASKETBALL
Varsity: Brant Burnett, Jesus Lea-nos, Dillon Freeman, Luke Rovig, Keeston Ford, John Hermosillio, Jeremy Solano, Matthew Cuellar.
JV: Gabriel Alvarez, Jacob Cuel-lar, Jeremy Solano, Cutter Davila, Kane Peavy, Chase Cathey, Zack Longoria, Ray Hermosillio.
Head coach
Johnny Martin
Coaches
Chuck Cathey and Jonathan Haseloff
GIRLS BASKETBALL
Varsity: Natalie Anthony, Faith Boren, Sara Kingston, Jacinda Mor-ales, Kendall Moses, Lynnsi Moses, Carolina Perez, Mirian Solis, Stina Tomlin, Torrey Willman.
JV: Shelby Brown, Amber Craig, Danielle Dean, Samantha Ortega, Ashton Payne, Jese Pena, Selena Perez, Olivia Rovig, Olivia Saddler, Whitney Williams.
Managers: Alex Cuellar and Laura Pantoja.
Coaches
Kelly Jo Sexton, Jonathan McClure and Tiffany Moore.
BOYS TRACK
Varsity: Luke Rovig, Landon Jones, Eduardo Gallegos, Jose Ran-gel, Chris Deleon, Brant Burnett, Jesus Leanos, Alex Rhoades, Mat-thew Cuellar, Keeston Ford, Dillon Freeman, Devon Freeman.
JV: Gabriel Alvarez, Chase Cathey, Cutter Davila, Zack Longoria, Kane Peavy, Jacob Cuellar, Rey Hermosil-lio, Pete Ortega, Mike Rosas.
GIRLS TRACK
Varsity: Natalie Anthony, Faith Boren, Shelby Brown, Amber Craig, Crystal Luna, Katie McIntire, Jacin-da Morales, Kendall Moses, Alura Renteria, Carolina Perez, Mirian Solis, Stina Tomlin, Torrey Willman, Danielle Dean, Samantha Ortega, Ashton Payne, Jese Pena, Mireya Sanchez, Olivia Rovig, Whitney Wil-liams. Managers: Alex Cuellar and Laura Pantoja.
Girls coaches
Kelly Jo Sexton, Tiffany Moore, Jonathan McClure.
POWERLIFTING
Boys
Corey Hatcher, Landon Jones, Jose Rangel.
Girls
Crystal Luna.
Coach
Alan Steele.
VARSITY CHEERLEADERS
Katie McIntire, Jacinda Morales, Lynnsi Moses, Stina Tomlin, Olivia Rovig, Torrey Willman.
Cheer Sponsor: Linda Hatcher.
JUNIOR HIGH FOOTBALL
8th Grade
C.J. Adames, Rafael Aguayo, Jac-ob Carrigan,Kevin Lavalais, Javier Leanos, Jacob Lomas, Tristan Nav-arette, Vincent Pantoja, A.J. Renter-ia, Chance Saunders, Nik Schriber, Luis Villa, Jake Wilson, Ruven Zam-brano.
7th Grade
Javier Armenta, Brayden Beal, Jaime Benitez, Mason Bradbury, Jonathan Cuellar, Juan Garcia, Tyler Jowers, Braiden Moore, Jayce Phil-lips, Quentin Saddler, Brandon Stev-enson, Austin Willman.
Coaches
Jonathan Haseloff, Johnny Martin, Chuck Cathey, Jonathan McClure and Alan Steele.
JR HIGH CHEERLEADERS
Alyssa Chavez, Karina Cisneros, Alex Guia, Jovanah Guzman.
Cheer Sponsor: Jessica Chavez.
JR HIGH CROSS COUNTRY
Boys
Braiden Moore, Luis Villa.
Girls
Magali Casas, Alyssa Chavez, Karina Cisneros, Crystal Guzman, Shirley Sanchez, Alejandra Solis.
Coaches
Tiffany Moore, Kelly Jo Sexton
JUNIOR HIGH BASKETBALL
8th Grade Boys
C.J. Adames, Rafael Aguayo, Phil-lip Ballenger, Javier Leanos, Kevin Lavalais, Tristan Navarette, Vincent Pantoja, Nik Schriber, Bernardo Vil-la, Luis Villa.
7th Grade Boys
Javier Armenta, Jaime Benitez, Brayden Beal, Jonathan Cuellar, Juan Garcia, Tyler Jowers, Braiden Moore, Jayce Phillips, Quentin Sad-dler, Brandon Stevenson, Austin Willman.
Boys coach
Jonathan Haseloff
Girls players
Lyndi Anglin, Magali Casas, Alys-sa Chavez, Karina Cisneros, Alex Guia, Crystal Guzman, Jovanah Guzman, Teresa Herrera, Shirley Sanchez, Lacey Silva, Alejandra Solis.
Girls coaches
Tiffany Moore, Kelly Jo Sexton.
JUNIOR HIGH TRACK
Boys
C.J. Adames, Rafael Aguayo, Javier Armenta, Phillip Ballenger, Brayden Beal, Jamie Benitez, Jona-than Cuellar, Juan Solis, Tyler Jow-ers, Kevin Lavalais, Javier Leanos, Jacob Lomas, Mitchell Maden, Braiden Moore, Tristan Navarette, Vincent Pantoja, Jayce Phillips, Quentin Saddler, Nik Schriber, Luis Villa, Austin Willman, Jake Wilson.
Coaches
Chuck Cathey, Jonathan Haseloff
Girls
Lyndi Anglin, Magali Casas, Alys-sa Chavez, Karina Cisneros, Crystal Guzman, Jovanah Guzman, Teresa Herrera, Shirley Sanchez, Lacey Sil-va, Alejandra Solis.
Coaches
Tiffany Moore, Kelly Jo Sexton

View more articles in:
On Friday, Sweetwater’s football players seemed to be delivering a message for all those people who...
The Roscoe and Blackwell football teams began their seasons on the road Friday and find the going...
Sweetwater High School’s cross country runners went to Christoval on Thursday for their first meet...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes