Regional track results

April 30, 2013

REGION I-3A - (Texas Tech University’s Fuller Track, Lubbock):
SWEETWATER BOYS:
Prelims:
110 hurdles β€” Nick Nemir 15.74 (did not make finals)
400 dash β€” Kaleb Hoover 51.50 (made finals)
300 hurdles β€” Nick Nemir 40.33 (made finals)
Finals:
Triple jump β€” Deandre Gatson 42-9 1/2 (8th place)
Long jump β€” Nick Nemir 21-5 1/2 (4th place)
400 dash β€” Kaleb Hoover 52.66 (7th place)
300 hurdles β€” Nick Nemir 38.95 (3rd place)
SWEETWATER GIRLS:
Prelims:
800 relay β€” 1:47.84 (9th place β€” did not make finals)
Relay runners: Kelsi Cros-son, Kendra Crosson, Abby Garcia, Suede Shirley, Marissa Sanchez
200 dash β€” Suede Shirley 26.56 (did not make finals)
Finals:
High jump β€” Kayla Chow-ning 4-10 (T9th place)

REGION II-1A, DIVISION II - (Angelo State University’s LeGrand Sports Complex, San Angelo):
BLACKWELL BOYS:
Prelims:
110 hurdles β€” Matthew Lowry 17.61 (did not make finals)
100 dash β€” Jayden Jones 11.26 (made finals)
200 dash β€” Jayden Jones 24.04 (did not make finals)
Finals:
Pole vault β€” Jayden Jones 13-1 (1st place); Mason Magness 12-3 (3rd place)
100 dash β€” Jayden Jones 11.59 (5th place)
Triple jump β€” Mason Magness 40-8 1/2 (T8th place)
High jump β€” Matthew Lowry 6-0 (T3rd place)
BLACKWELL GIRLS:
Prelims:
100 dash β€” Stephanie Metcalf 13.39 (did not make finals)
Finals:
Long jump β€” Stephanie Metcalf 5th (16-4 1/4)
Triple jump β€” Stephanie Metcalf 35-0 (1st)
HIGHLAND BOYS:
Prelims:
800 run β€” Sheldon Hall 2:06.36 (made finals)
400 run β€” Sheldon Hall 52.85 (made finals)
Finals:
Pole vault β€” Michael Hyde 12-9 (2nd place)
800 run β€” Sheldon Hall 2:01.71 (1st place)
400 run β€” Sheldon Hall 51.99 (1st place)
High jump β€” Jacob Rich-burg 5-4 (T14th)
HIGHLAND GIRLS:
Prelims:
800 run β€” Kelsi Johns 2:43.86 (did not make finals)
100 hurdles β€” Beth Rich-burg 16.14 (made finals)
800 relay β€” 1:56.69 (did not make finals)
Relay runners: Madison Moseley, Sierra Allen, Kelsi Johns, Sabrina Romero
400 dash β€” Lora Stewart 1:09.63 (did not make finals)
300 hurdles β€” Beth Rich-burg 49.64 (made finals); Han-nah Allen 50.55 (made finals)
1600 relay β€” 4:19.15 (made finals)
Finals:
Discus β€” Beth Richburg 74-11 1/2 (13th place)
100 hurdles β€” Beth Rich-burg 15.88 (1st place)
300 hurdles β€” Beth Rich-burg 47.95 (2nd place); Hannah Allen 50.09 (5th place)
1600 run β€” Madison Moseley 6:19.23 (9th place)
1600 relay β€” 4:21.37 (2nd place)
Relay runners: Hannah Allen, Lora Stewart, Beth Richburg, Sierra Allen)
ROSCOE BOYS:
Prelims:
400 relay β€” 45.87 (did not make finals)
Relay runners: Luke Rovig, Landon Jones, Eduardo Galle-gos, Shelton Toliver)
110 hurdles β€” Dillon Free-man 17.35 (did not make finals)
100 dash β€” Kevin Lavalais 11.69 (did not make finals)
800 relay β€” 1:35.75 (did not make finals)
Relay runners: Luke Rovig, Landon Jones, Eduardo Galle-gos, Shelton Toliver
400 dash β€” Kevin Lavalais 53.58 (made finals)
300 hurdles β€” Dillon Free-man 43.91 (made finals)
1600 relay β€” 3:38.29 (made finals)
Finals:
Discus β€” Landon Jones 128-11 1/2 (6th place)
3200 run β€” Jesus Leanos 10:29.34 (3rd place); Javier Leanos 11:26.57 (11th place)
400 dash β€” Kevin Lavalais 54.01 (5th place)
300 hurdles β€” Dillon Free-man 42.12 (3rd place)
1600 run β€” Jesus Leanos 4:56.96 (4th place)
1600 relay β€” 3:38.56 (6th place)
Relay runners: Dillon Free-man, Landon Jones, Kevin Lavalais, Shelton Toliver)
ROSCOE GIRLS:
Prelims:
400 relay β€” 53.99 (made finals)
100 hurdles β€” Olivia Sad-dler 17.38 (made finals); Torrey Willman 18.09 (did not make finals)
Finals:
Pole vault β€” Eva Aguayo 6-6 (7th place)
3200 run β€” Alejandra Solis 13:57.74 (9th place); Alura Ren-teria 14:40.72 (13th place)
High jump β€” Olivia Rovig 4-2 (T14th place)
Shot put β€” Carolina Perez 29-2 1/2 (12th place)
400 relay β€” 53.67 (4th place)
Relay runners: Whitney Wil-liams, Olivia Rovig, Olivia Sad-dler, Mirian Solis
100 hurdles β€” Olivia Sad-dler 17.66 (6th place)

View more articles in:
The Sweetwater High School junior varsity volleyball team is in action today, hosting Levelland at...
The Sweetwater Middle School eighth grade White football team won big, 36-0, at Andrews on Thursday...
Sweetwater High School lost to Snyder in a district varsity tennis match here on Saturday. See...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes