Final Rattlesnake Relays results

March 11, 2013

Sweetwater hosts Rattlesnake Relay track meet this past weekend

JV results will be run at later date
VARSITY BOYS
Final team results — 1. Central 192; 2. Sweetwater 131; 3. Borden County 70; 4. Colorado City 69; 5. Anson 60; 6. Snyder 53.
100 — 1. Prieto, Central, 11.27; 2. Williams, Colorado City, 11.33; 3. Jay Lomas, Sweetwater, 11.34; 4. Kris Duran, Sweetwater, 11.52; 5. Deandre Gatson, Sweetwater, 11.59; 6. Martez, Central, 11.62; 7. Jackson, Central, 11.68; 8. Beker, Anson, 11.76; 9. Domguez, Snyder, 12.05; 10. Cumpton, Anson, 12.73.
200 — 1. Guzman, Central, 23.26; 2. Jay Lomas, Sweetwater, 23.34; 3. Isaiah McGee, Sweetwater, 23.36; 4. Howard, Borden County, 231/2; 5. Jackson, Central, 23.72; 6. Berg, Central, 23.81; 7. Stevens, Anson, 23.92; 8. Bake, Anson, 24.67; 9. Juarez, Snyder, 24.78; 10. Gaey, Central, 25.26.
400 — 1. Kaleb Hoover, Sweetwater, 53.68; 2. McLane, Central, 53.87; 3. Proulx, Borden County, 54.91; 4. Guzman, Central, 56.59; 5. Lambert, Central, 56.70; 6. Silva, Snyder, 58.76; 7. Nava, Central, 1:00.57.
110 hurdles — 1. Nick Nemir, Sweetwater, 15.20; 2. Bahlman, Central, 15.47; 3. Smith, Central, 17.78; 4. Bullard, Central, 18.98.
300 hurdles — 1. Nick Nemir, Sweetwater, 41.73; 2. Bahlman, Central, 42.80; 3. Harris, Snyder, 43.76; 4. Hudson, Anson, 44.34; 5. Martez, Borden County, 44.75; 6. Gandy, Central, 44.79; 7. Bullard, Central, 45.51; 8. Garcia, Snyder, 45.90; 9. Smith, Central, 47.0; 10. Sanchez, Central, 47.34.
800 — 1. Silva, Snyder, 2:09.66; 2. Cabrerra, Central, 2:11.08; 3. Garcia, Central, 2:13.10; 4. Martez, Borden County, 2:15.09; 5. Martez, Central, 2:151/4; 6. Nava, Anson, 2:34.11.
1600 — 1. Cabrerra, Central, 4:46.59; 2. Castano, Central, 5:08.11; 3. White, Central, 5:08.53; 4. Nava, Central, 5:18.21; 6. Jordan, Borden County, 5:35; 6. Mar-tez, Borden County, 5:35.
3200 — 1. Martez, Central, 11:09.03; 2. Castano, Central, 11:101/4; 3. White, Central, 11:13.13; 4. Martez, Borden County, 12:03.19; 5. Nava, Central, 12:34.82; 6. Jordan, Borden County, 13:21.42.
Long jump — 1. Isaiah McGee, Sweetwater, 19-11 1/4; 2. Nick Nemir, Sweetwater, 19-7; 3. Whitlock, Central, 19-0 3/4; 4. Garcia, Snyder, 18-9 1/2; 5. Harris, Snyder, 18-8; 6. Walker, Anson, 18-1 1/4; 7. Ware, Central, 18-1 1/4; 8. Smith, Central, 17-7 1/2; 9. Howard, Borden County, 16-8 1/4; 10. Martez, Borden County, 16-7 1/4.
Triple jump — 1. Deandre Gatson, Sweet-water, 39-10; 2. Stevens, Anson, 38-2 1/4; 3. Garcia, Central, 38-1 3/4; 4. Smith, Central, 37-11; 5. Hudson, Anson, 37-3 1/2; 6. Pulley, Central, 36-8 1/2; 7. Garcia, Snyder, 36-6 3/4.
High jump — 1. Kaleb Hoover, Sweetwater, 6-0; 2. Cedillo, Anson, 5-10; 3. Whitlock, Central, 5-8; 4. Harris, Snyder, 5-8; 5. Smith, Central, 5-6; 6. Martez, Borden County, 5-4; 7. Wal-ker, Anson, 5-2.
Shot put — 1. Roberson, Borden County, 49-3; 2. Bas-quez, Borden County, 47-7 1/2; 3. Norman, Anson, 44-5; 4. Evans, Central, 43-3; 5. Porter, Snyder, 39-7 1/2; 6. Gutierrez, Central, 38-9; 7. Canon-Masjoan, Sweet-water, 38-2 1/2; 8. Brooks, Central, 37-7 1/4.
Discus — 1. Roberson, Borden County, 131-8; 2. Porter, Snyder, 129-5; 3. Basquez, Borden County, 129-1; 4. Cumpton, Anson, 127-6; 5. Villanueva, Anson, 123-0; 6. Jeffery, Sweet-water, 120-4; 7. Norman, Anson, 120-3; 8. Albert, Cent-ral, 112-7.
400 relay — 1. Central, 44.74; 2. Sweetwater, 45.28; 3. Colorado City, 45.30; 4. Snyder, 46.33; 5. Borden County, 47.48; 6. Anson 45.70.
800 relay — 1. Sweet-water, 1:33.81; 2. Central, 1:33.96; 3. Anson, 1:36.31; 4. Colorado City, 1:36.45; 5. Snyder, 1:38.28.
1600 relay — 1. Central, 3:36.45; 2. Anson, 3:38.14; 3. Colorado City, 3:40.56; 4. Borden County, 3:45.65; 5. Snyder, 3:51.08.
VARSITY GIRLS
Final team results — 1. Central 226; 2. Sweetwater 101; 3. Snyder 84; 4. Borden County 78; 5. Anson 52; 6. Colorado City 16.
100 — 1. Hephill, Colorado City, 12.75; 2. Daniels, Central, 13.05; 3. Arrington, Central; 13.07; 4. Avery, Central, 13.19; 5. Cobb, Snyder, 13.24; 6. McIntire, Anson, 13.43; 7. Etheredge, Borden County, 13.59; 8. Mickenzie Brownlow, Sweetwater, 13.60; 9. Tucker, Borden County, 13.72; 10. Alaina Andrews, Sweetwater, 14.06; 11. Gamble, Snyder, 15.06.
200 — 1. Wesley, Snyder, 25.63; 2. Miller, Central, 26.51; 3. Hephill, Colorado City, 27.39; 4. Abby Garcia, Sweetwater, 27.81; 5. Yancey, Central, 28.13; 6. Powdrill, Anson, 28.21; 7. Soto, Borden County, 29.31; 8. Niang, Central, 29.51; 9. Tucker, Borden County, 29.56; 10. Alaina Andrews, Sweetwater, 29.64; 11. Etheredge, Borden County, 30.22; 12. Gamble, Snyder, 32.76.
400 — 1. Sarbach, Central, 1:04.43; 2. Gallaher Sarah, Central, 1:05.06; 3. Rea, Central, 1:06.97; 4. Hawes, Anson, 1:08.91; 5. Alaina Andrews, Sweetwater, 1:09.52; 6. Mickenzie Brownlow, Sweetwater, 1:10.34; 7. Aguilar, Colorado City, 1:10.60.
100 hurdles — 1. Flores, Central, 15:20; 2. Richey, Borden County, 17:57.
300 hurdles — 1. Flores, Central, 47.84; 2. Miranda, Snyder, 52.84; 3. Flores, Snyder, 53.77; 4. Marissa Sanchez, Sweetwater, 54.41.
800 — 1. Kuhlmann, Cen-tral, 2:29.80; 2. Cates, Central, 2:35.70; 3. Basquez, Borden County, 2:42.81; 4. Yulisa, Snyder, 2:47.35; 5. Maddie Jones, Sweetwater, 2:48.05; 6. Ornelas, Snyder, 2:48.18
1600 — 1. Gass, Borden County, 5:42.54; 2. Cates, Central, 5:42.77; 3. Meek, Anson, 6:16.01; 4. Haun, Central, 6:20.18; 5. Mejia, Central, 6:24.01; 6. Key, Borden County, 6:26.55.
3200 — 1. Gass, Borden County, 13:13.31; 2. Haun, Central, 13:27.60; 3. Mejia, Central, 13:28.10; 4. Key, Borden County, 14:40.56.
Long jump — 1. Wesley, Snyder, 15-6; 2. Niang, Central, 14-9 1/2; 3. Daniels, Central, 14-6 3/4; 4. Pinkston, Anson, 14-3; 5. Nyhus, Snyder, 14-0; 6. Massingill, Borden County, 14-0.
Triple jump — 1. Holdridge, Central, 33-2; 2. Daniels, Central, 32-7 1/2; 3. Kelsi Crosson, Sweet-water, 32-6 1/2; 4. Kendra Crosson, Sweetwater, 31-7 1/2; 5. Miranda, Snyder, 31-6 1/2; 6. Nyhus, Snyder, 30-5 1/2; 7. Kuhlmann, Central, 30-0 3/4; 8. Richey, Borden County, 29-6 1/2; 9. Tucker, Borden County, 28-7 1/2.
High jump — 1. Soto, Borden County, 4-10; 1. (tie) Moore, Central, 4-10; 2. Abby Garcia, Sweetwater, 4-8.
Shot put — 1. Daniels, Central, 36-6; 2. Stephens, Central, 31-4; 3. Cierra Knox, Sweetwater, 30-6 1/4; 4. Proulx, Snyder, 30-1 1/2; 5. Arp, Central, 28-5 1/4; 6. Ezzy Mermella, Sweetwater, 28-4 1/4.
400 relay — 1. Sweet-water, 51.72; 2. Anson, 52.57; 3. Snyder, 52.58; 4. Borden County, 55.05; 5. Central, 52.58.
800 relay — 1. Sweet-water, 1:49.55; 2. Central, 1:50.76; 3. Anson, 1:56.03; 4. Borden County, 1:57.76; 5. Snyder, 1:58.
1600 relay — 1. Central, 4:19; 2. Sweetwater, 4:26; 3. Snyder, 4:34.55; 3. (tie) Borden County, 4:34.55.
Discus — 1. Stephens, Central, 96-2; 2. Hagler, Anson, 91-8 1/2; 3. Cierra Knox, Sweetwater, 90-0; 4. Proulx, Snyder, 89-6; 5. Braziel, Snyder, 85-9; 6. Zanesha Collins, Sweet-water, 81-10; 7. Braziel, Snyder, 79-10 1/2; 8. Arce, Anson, 74-11.

View more articles in:
FRIDAY, OCT. 24 Football Sweetwater varsity will host Monahans, 7:30 p.m. Roscoe varsity will host...
The district portion of the high school football season is already into its third week for...
Campus Insiders' Kristen Keith and Big 12 Insider Wendell Barnhouse sit-down to preview week 9 of...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes